SiNARİT balığı

Karagöz familyasından büyük ve pullu bir balık olan sinarit mercana benzese de, dikkatle bakıldığında arada ciddi farkların olduğu görülür. Sinaritin başı daha küçük ve uzun’ ensesi basık ve daha uzundur. Pulları büyuk ve kalındır. Sırt rengi mavi – mor arası dalgalıdır. Yanları gümüş gibi parlak, karnıbeyazdır.

Akdeniz ve Ege’ye has bir balıktır. Marmara’da da bulunur. Karadeniz ve istanbul Boğazı’nda yoktur. Çanakkale Boğazı’nda çok tutulur. Marmara’da tutulanlar dahalezzetlidir. Bir metre boyunda ve 15 kilo ağırlığında olanları sık yakalanır.

Sinarit avcılığı, yemli olta, kaşık, yapmabalıkve canlı yem sünitmesi ile yapılır. Parakete de geçerlidir.

Bütün sünitmelerde makineli olta en aranan araçtır. Sünitmede çıkrık makine olursa avcılık daha garantili olur. Yemli olta, mercan takımının aynıdır. iskandil daha ağır, takım daha kalındır. Sinarit çok zaman mercan avlanırken de yakalanır. Sinarit şişi, haşlaması, tavası, ızgarası kızartması çok nefis olur.

Bir önceki yazımız olan Levrek başlıklı makalemizde balık av mevsimleri, balık avı mevsimleri ve balık avı mevsımlerı marmara hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply