saçma ve serpme

Isimleri bir birine karıştırılan her iki şekilde de isimlendirilen bu araçların derin sularda kullanılmasına saçma sig sularda kullanılmasına serpme denir. Derin ve akıntılı suparda kullanılan saçmalar Çarmıklı sig sularda kullanılan serpmeler ise torbalıdır.

– Saçma —

Derin sulara atılan bir araçtır çabuk dibe inmesi gerekir bu yüzden yakasındaki kurşunlar biraz sıkça saralanmıştır. Kurşunların ağırlığı ortalama 40 gr. dır. Istenilen yere atılan saçma dibi bulduktan sonra amatör elindeki kalın ipi yavaş yavaş sarsarak çeker bu suret ile kurşun yakasının dipten kalkmadan büzülüp toplamasını çarmık ipleri ile sağlar. Çarmıh saçmayı iç taraftan topladıgı için kurşunlar ortada bir araya gelerek balığın dışarıya çıkmasına engel olur daha sonra çarmıh iplerinin çekilmesi ile kurşunlar üst degilin iç agzında toplanınca saçma bir torba olur ve Balıklarda bu torbada kalır. Saçma tebrübeli amatörlerin kullanacagı bir av aracıdır.

Saçmanın büyük kısmı dikkatli bir şekilde sol omuz üzerinde toplanır az olan kısmıda sağ kol üzerine alınır sağ eldeki saçma kısmı öylesine savrulmalıdır ki sol olmuzdaki kısmı rahat alabilsin bütün maharet savrulan saçmanın etek kısmının bir Şemsiye gibi açtırabilmektir.

– Serpme —

Serpme saçmadan daha ufaktır gözleri çok küçüktür serpmelerde çarmıh yerine kurşun yakasının iç tarafında çepe çevre bir torba vardır. Serpme dibe oturduğu zaman kurşunlar dipte sürülücek şekilde agır agır sürtülerek çekileceginden balıkların torbaya girmekten başka çagreleri yoktur. Serpmeler daha çok sig göl ve derelerde dere ağızlarında kullanılır denizlerde. Serpmenin atılışı saçmanın aynı olmakla beraber ona oranla daha kolaydır. Kıyıdan olduğu kadar sandaldan da kullanılır.

Bir önceki yazımız olan 2007-2008 merkez av komisyon kararları başlıklı makalemizde alabalık avı, Apogon imberbis ve av malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply