kefal balığı için kıbrıs olta hazırlama

kefal tutmak için ekmeğe sarılan ve halk arasında kıbrıs denilen oltanın

nasıl yapıldığını anlatan güzel bir video

Bir önceki yazımız olan 2007-2008 merkez av komisyon kararları başlıklı makalemizde alabalık avı, Apogon imberbis ve av malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Responses to “kefal balığı için kıbrıs olta hazırlama”

  1. ali ak dedi ki:

    eğer kıbrıs olta hazırlanacaksa hazırlanacak olan ekmeğin bayat olması lazımdır , ekmeğin dışı oltanın içinde, ekmeğin içide oltanın dışında olacak şekilde rulo şeklinde sarılmalıdır. İğneleri gözükmeyecek şekilde ekmeğin içine oltayı saklamalıyız. Hariçten kurşun ve mantar kullanılmayacaktır. Olta su yüzünde kalmalıdır. Kefal balığı için en uygun avlama yöntemidir.

  2. metin ilke dedi ki:

    Hayır yukarıdaki Alinin yazdığı yanlış. Ben Kıbrıslıyım ve kefal özellikle birçok balık bu düzenekle rahatça yakalanabilir. Ama ekmek oldukça taze olmalıdır ben bu yüzden aliye katılmıyorum. Hatta biz Sabah çok erken balığa çıkacaksak fırından geçip daha sımsıcak fırından yeni çıkmış ekmek alırız. Çünkü bayat ekmeği parçalamadan bükmek ve felloya sarmak zordur. Ve taze ekmek suda daha çok parçalanmadan dayanır ve kancaları gizler. Ben hatta kefal dışında balıklar için zargana topu yada sutopuyla makineliye bağlayıp denizin içine atarim ve yaklaşık yarim saat sonra en az bir balık beni oltanın ucunda bekliyor olur.

Leave a Reply