kalkan balığı nasıl avlanır

Bir dip balığı olan Kalkan Karadeniz’in en tanınmış balığıdır. Boğazlar, Ege, Marmara ve Akdeniz’de seyrek rastlanır. Gezici balık değildir. Bütün hayatı dipte yatmakla geçer. Batı Akdeniz, Atlas Okyanusu ve Şimal Denizinde Kalkanını diğer türleri yaşamaktadır. 25 – 30 yıllık ömrü olan Kalkan Balığı 1 m. boya erişebilir. Sahillerde 5 – 10 m. den başlayarak 300 – 400 m. derinliklere inebilir. Etçil ve fazlasıyla obur bir balıktır. Erkekleri 5 – 6 , dişileri ise 6 – 7 yaşlarında olgunlaşıp üremeye geçebilir. Üremeleri 10 – 15 derece sularda Nisan’ dan Haziran’a kadar sürer. Milyonlarca yumurta vermesi yanında etinin lezzeti ve verimliliği ile ekonomik değeri çok yüksektir.

Bir önceki yazımız olan 2007-2008 merkez av komisyon kararları başlıklı makalemizde alabalık avı, Apogon imberbis ve av malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

6 Responses to “kalkan balığı nasıl avlanır”

 1. SHASHE dedi ki:

  nasıl avlanırla ilgili birşey yazılmamış 🙂

 2. Ekrem Inozu dedi ki:

  5 yasindan kucuklerinin avlanmamasi gerektigini belirtinde soyu tukenmesin

 3. serkan dedi ki:

  tamam iyi nasıl avlanır yazdınız anladım. hadi bir sekildede tuttuk erkeğini dişisini veya kaç yaşında olduğunu onamı sorcaz.

 4. cem dedi ki:

  kalkan balığının oltayla sahilden tutulması mumkunmu mumkunse yemi nasıl olmalı teşekkürler

 5. ufuk dedi ki:

  kalkan balığı avı için en basit yöntem, 40 santim arayla çapari gibi bağlanmiş 3 iğneli takım ile oluyor. benim kullandığım iğneler çapraz 1 numara. alt iğneyi kurşuna yakın bağlayıp, daha arkada kalmasını sağlıyorum. böylece yem daha geride kalıyor ve kurşun balığı rahatsız etmiyor. yemi kütük tabir ettiğimiz şekilde 1 istavriti ikiye bölerek takıyorum. fleto da denene bilir ama uzun süreli bekleyişlerde kumdaki yengeç ve deniz minareleri yemi darmadağın ediyor. Kütük yem çok daha uzun süre görselliğini koruyor.
  silivri Selimpaşa’da kadirhas üniversitesinin arkasında 10.01 2010 pazar sabahı 1,30 kiloluk (ortalama) 3 adet kalkan aldım.yaklaşık aralık başından beri her hafta sonu 2-3 adet yakalıyorum. 40 cm’nin altında büyüklüğe sahip balıkları lütfen tekrar bırakın.
  bu bebeklerden fazla kalmadı. Kökünü kazımayalım. Yeri gelmişken balıkçılarda 1 karış olanların kilosunu 15 liradan sattıklarına şahidim. Sizcede çok acı değilmi?

 6. TOLGA dedi ki:

  10 yıldır istanbul/karadenizde karacaköy yalıköy ormanlı kalkan balığı avlayan birisi olarak size kısacca bahsedeyim makinanızdaki misineniz en az 0.40 olsun beden takımı 2 adet iğneli uzun pala 4/0 iğne kullanın kurşun 125 gr ve 150 gr hava durumuna göre yem olarak istavrit kullanın ortadan ikiye kesip iğnelere takın rüzgarı çok iyi hesaplamanız gerekir hafif karadeniz esicek hava yani yarım metre civarı dalga şart lodosta veya çok dalga olduğu zaman olta ile tutmanız imkansız ki dalga oltaları dışarı atar ve çok yosun olur denizde lodostada balık gezmiyor kamışlarınıza zil takın kıyıdan 50-60 metre içeri atın ve balığın gelmesini bekleyin

Leave a Reply